Ev Villa Projeleri
Müstakil Ev Villa Projeleri Planları

sermimar@sermimar.net

Bims Briket Duvar Hesaplama

Briket Nedir?

bims-blok-tugla-duvar-briket-fiyatlari-hesaplama

Briket, duvar, çatı ve baca yapımında kullanılmak amacıyla genellikle doğal veya yapay agregaların su ile karıştırılması ve kalıplarda işlenerek sıkıştırılması sonucu üretilen dolgu malzemelerine denir. Üretim aşamasındayken gerekli görüldüğü takdirde çeşitli katkı maddeleri karışıma eklenebilir.

Günümüzde çoğunlukla beton ve bims briket çeşitleri kullanılmaktadır. Beton briket, doğal veya yapay agregalar, su ve 1 m3’e 250 ila 300 kg olacak şekilde çimento eklenmesi sonrasında basınç ve sıkıştırma işlemleriyle üretilen briket çeşitlerine denir.

Beton briket imalinde doğal agregalar kullanılabildiği gibi yüksek fırım cürufu, kömür tozu, sünger taşı ve tüf gibi hafif agregalar, perlit gibi mineral agregalar, tuğla ve kiremit kırıntıları, fırınlanmış kil gibi karışımlar da kullanılabilmektedir.

Briket Çeşitleri
Genel olarak boşluklu, tam dolu, yalıtımlı (içerisinde strafor bulunan) ve asmolen gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunun yanında son dönemde yaygınlaşan dekoratif briket çeşitleri de görülmektedir. Özellikle bahçe duvarlarında yüzeyi dekoratif olarak üretilen briket tipleri uygulama kolaylığı sağlamaktadır.

Briket Ölçüleri, Ebatları, Ağırlığı
Briket ölçüleri, 1 metrekare başına adet safriyat miktarları ve ebatlarına göre ağırlıkları liste halinde bilginize sunulmuştur.

Listemizde belirtilen ölçüler, şantiyelerde en yoğun kullanıma sahip bims briket ölçülerine aittir. 10’luk briket, 15’lik briket, 20’lik briket, 30’luk briket briket ölçüleri ve ağırlığı aşağıdaki gibidir.