Ev Villa Projeleri
Müstakil Ev Villa Projeleri Planları

sermimar@sermimar.net

Tuğla Duvar Hesaplama

Tuğla Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgiler

Düşey Delikli Tuğlalar: TS EN 771-1 standardına uygun olarak üretilmektedir. Düşey delikli tuğlalar taşıyıcı olan ve taşıyıcı olmayan şeklinde olmak üzere 2 farklı üretime sahiptir. Taşıyıcı düşey delikli tuğlalar (HD) olarak kodlanırken; taşıyıcı olmayan düşey delikli tuğlalar ise (LD) şeklinde kodlanmaktadır. Taşıyıcı olan tuğlalar genellikle yığma duvarlarda kullanılırken, taşıyıcı olmayanlar ise betonarme binaların dış duvarlarında kullanılmaktadır. Dış duvarlarda kullanılan malzemenin yalıtım özelliğine sahip ürünlerden seçildiği görülmektedir. Piyasada 19x19x8,5 cm; 19x19x13,5 cm; 19x19x19 cm; 19x29x13,5 cm olarak kullanıldığı görülmektedir.

Yatay Delikli Tuğlalar: TS EN 771-1 standardına uygun olarak üretilmektedir. Betonarme binalarda taşıyıcı özellikte olmayacak şekilde iç ara bölme duvar yapımında ve dış duvar yapımında kullanılmaktadır. Hafif bir malzeme olduğu için binaya daha az yük verir. Dış duvarlarda 13,5’luk tuğla arasına strafor konulması suretiyle ısı yalıtımı sağlayacak şekilde kullanıldıklarına sık rastlanmaktadır. Düşey ve yatay delikli tuğlalar aynı zamanda makine tuğlaları olarak da bilinmektedir.

Tuğla ölçüleri tablosunu inceledikten sonra sıklıkla merak edilmekte olan 13,5 tuğla m2’de kaç adet gider, 8,5 tuğla sarfiyatı nedir gibi sorulara yanıt bulunduğunu söyleyebiliriz.