1750'den Fazla "TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL VİLLA MODELLERİ" ile Hizmetinizdeyiz!

TBMM Başkanlığı’na sunulan Orman Kanunu’nda değişiklik yapan tasarıya göre, dere yataklarının üzerine yapı yapan veya izinsiz kapatan, yeraltı sularına izinsiz besleyen gerçek kişilere 15 bin lira, tüzel kişilere 50 bin lira idari paza cezası uygulanacak.

Bu fiillerin tekrarı halinde ceza 5 kat arttırılacak. Orman Kanunu ile kıyılara ibadethane, düzenlemeyle özel orman alanlarına da inşaat yapılmasının önü açılıyor. Tasarıda yer alan diğer önemli kararlar ise şöyle:

Özel orman alanlarında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, onaylanan imar planlarına uygun hazırlanan avan veya kentsel tasarım projesine göre inşaat yapılabilecek. Bu alanlarda yapılacak binaların taban alanı toplamı, özel orman alanının yüzde 6’sını, bina yüksekliği ise en düşük zemin kotundan itibaren 9.5 metreyi geçemeyecek.

Ormanlarda fidanlık kurulmasına, define aranmasına, işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına, balık üretim tesisi kurulmasına 29 yıla kadar izin verilebilecek.

Orman sınırları içerisinde kaldığı gerekçesiyle tapuları iptal edilen yerler, öncelikle eski sahiplerine, özel ağaçlandırma veya özel imar ihya çalışmaları için bedelsiz verilebilecek.

Orman Genel Müdürlüğü’nden izin almadan ticari olarak orman bitki türleri tohumluğu üretimi yapanların faaliyetine son verilecek; 33 bin lira idari para cezası kesilecek; ürüne el konulacak; mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’ne geçecek. İzinli olup da Genel Müdürlük tarafından belirlenmiş esaslara aykırı hareket edenlere 17 bin lira idari para cezası kesilecek.

İhtiyaç duyulması halinde, kıyılarda ibadethane yapılmasına izin verilecek. Kiraya verilen ya da tahsis edilen vakıf taşınmaz malları; yangın, hırsızlık ve doğal afetlere karşı sigortalanacak. Dağıtılan vakıfların hayatta bulunan kurucularının başvurusu üzerine, bin lira ile yeni vakıf kurulabilecek

Hürriyet

Benzer Yazılar

Hafif Çelik Ev Villa Yapı Bina Teknik Özellikleri

Hafif Çelik Ev Villa Yapı Bina Teknik Özellik...

Hafif Çelik Ev Villa Yapı Bina Teknik Özellikleri Homojen, izotropik, dayanıklı ve insan insiyatifi en az olan yapım sistemlerindendir. Hatasız ve hasarsız üretime olanak verir. Yılın 365 günü, her hava koşulunda, sürdürülebilir bir inşaat yönetimine olanak tanır, fabrikada ve sahada kısa süreli ve kuru imalat sağlar. Sistem elemanları galvanizleme yöntemi ile korozyona karşı ömür boyu […]

Villa Müteahhiti Seçiminde 7 Yararlı İpucu

Villa Müteahhiti Seçiminde 7 Yararlı İpucu...

Merhabalar değerli dostlar, E-VillaProje.Com sitemizde herkesin bütçesine göre sahip olabileceği villa projeleri ve görselleri yanısıra, zaman zaman blog bölümümüzde villa yapımı, müteahhit seçimine ilişkin makaleleler de paylaşmaktayız. Yaşımız kaç olursa olsun, hepimizin başlıca hayalleri vardır. Bunlardan bir tanesi de müstakil, bahçeli, garajlı ev sahibi olmaktır. Bu makalemizde villa müteahhit seçimine ilişkin 7 yararlı ipucunu paylaşacağız. […]

Depreme Dayanıklı Villa Nedir, SerVilla Deprem Villaları İstanbul

Depreme Dayanıklı Villa Nedir, SerVilla Depre...

Lüks bir villa da dâhil olmak üzere her türlü yapı depreme dayanıklı bir şekilde inşa edilmelidir. Depreme dayanıklı binaların spesifik bir özelliği yoktur. Önemli olan deprem yönetmeliği şartlarına uyan, her türlü olumsuz durumu ve şiddetli sarsıntıları doğru bir biçimde karşılayabilecek seviyede güçlü olmaktır. Aynı zamanda kullanılan beton ve demir gibi malzemelerin kalitesi ve miktarları da […]