1750'den Fazla "TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL VİLLA MODELLERİ" ile Hizmetinizdeyiz!

Bir yangın birkaç dakika içinde evinizi yok edebilir, bu nedenle özellikle orman yangınlarına eğilimli bir bölgede yaşıyorsanız her türlü önlemi almanız gerekir. İşte evinizi ve sevdiklerinizi güvende tutmak için yapmanız gerekenler.

Evinizin Çevresinde Bir Bariyer Oluşturun
Bölgenizde her yıl orman yangınları çıkıyorsa, bu çok kolay, ancak yangınların komşunuzun mülkünden de yayılabileceğini unutmayın.

Şiddetli bir yangına karşı bir ara hattı olarak asfalt yolları ve araba yollarını kullanarak evinizin etrafına bir güvenlik bariyeri kurun. Ayrıca, yüksek nem içeriğine ve çok az reçineye sahip, yangına dayanıklı bitki ve çalılardan yeşil bir bariyer oluşturabilirsiniz.

En iyi yangın geciktirici bitkiler California leylak ve fuşya, Fransız lavanta ve süs çileğidir.
Yangın bariyeri evinizden 100 metre uzağa yerleştirilmelidir.

Yangının yokuş yukarı çok hızlı tırmanma eğiliminde olduğunu unutmayın, bu nedenle bu tür alanlara özellikle dikkat edin.

Çim veya arka bahçenizdeki ölü ve kuru bitkileri düzenli olarak temizleyin. FEMA tavsiyelerine göre, her türlü bitki ile evinizin duvarları arasında 30 fit boşluk bırakmalısınız.

Ateşe Dayanıklı Malzemelerle İnşa Edin
Bazı bölgelerde ahşap, kolayca yanıcı olmasına rağmen hala tercih edilen yapı malzemesidir. Kullanılacak en iyi yangın geciktirici malzemeler, ortasında köpük bulunan beton panellerdir.

Aynısı, beton, tuğla, sıva, fayans veya metal kullanılmasının tavsiye edildiği çatı ve dış cephe kaplamaları için de geçerlidir. Ahşap en iyi seçiminiz değil, ama en azından ateşe dayanıklı boya ile işlendiğinden emin olun.

Bir yangının evinize gizlice girmesi için genellikle gözden kaçan bir yol olduğu için pencereleri unutmayın. Ahşap yerine metal çerçeveler kullanın ve ekstra güvenlik için çift camlı pencereler takın. Tek bir cam pencere, yoğun ısıya 1-3 dakika maruz kaldıktan sonra kırılabilir.

Ahşap güverteler de bir sorumluluktur. Kendinizinkini beton, taş, tuğla veya seramik karolarla inşa etmeye çalışın.

Oluklarınızı Düzenli Olarak Temizleyin
Eviniz yangına dayanıklı malzemelerden yapılmış olsa bile , oluklarınızı temiz tuttuğunuzdan emin olun. Düşen yapraklar ve rüzgarın savurduğu döküntüler çatınızda birikme ve oluklarda yollarını bulma eğilimindedir. Bir orman yangınından havada dolaşan közler çatınıza düşerse, bunlar kolayca alev alabilir.

Havai Güç Hatlarını Kontrol Edin
Evinizin yakınında elektrik hatları varsa, yaşlı bir ağaçtan düşen dalların zarar görüp görmediğini kontrol edin. Ağaç size güçlü ve sağlıklı görünse bile, her zaman elektrik hatlarından sarkan dalları budayın. Fırtına sırasında neler olabileceğini asla bilemezsiniz.

Yangın Geciktirici Kimyasallar Uygulayın
Orman yangınları konusunda özellikle endişeleniyorsanız, çevre dostu kimyasallar kullanarak mülkünüz için yangın geciktirici tedavi sağlayan bir şirket arayın. Bunlar, yangına karşı bir bariyer oluşturmak veya en azından alevleri yavaşlatmak için kimyasal bir reaksiyonu tetiklemek için mülkünüzdeki yangına en yatkın elementlere uygulanacaktır.

Elektrik Sisteminizi Kontrol Edin
Birçok ev yangını, hatalı bir elektrik sisteminden kaynaklanır.

İyi durumda olup olmadıklarını görmek için güç kablolarını, fişleri ve prizleri düzenli olarak kontrol edin.

Elektrik kablosunu halı altına geçirmeyin ve uzatma kablolarına çok dikkat edin.

Aynı anda kullanılan çok fazla cihazla bir elektrik prizini aşırı yüklemeyin.

Sık sık sigorta atıyorsa, bu elektrik sisteminizde bir sorun olduğuna dair bir işarettir, bu yüzden bir elektrikçi çağırmalısınız.

Arızalı cihazları değiştirin.

Yangın Alarm Sistemi Kurun
Mutfağınızda bir yangın alarmı şarttır, ancak neredeyse yeterli değildir. Ailenizi güvende tutmak için her yatak odasında, özellikle çocuk odalarında ve her katta bir yangın alarmı bulundurmalısınız. Yangın alarmları, dumanın yükseleceği yer olan tavana kurulmalıdır.

Düzgün çalıştıklarından emin olmak için evdeki her yangın alarmını yılda iki kez kontrol edin. Pilleri gerektiği gibi değiştirin. Uzmanlara göre, iyi bir yangın alarm sistemi, ailenizin bir yangında ölmesi veya dumandan boğulması riskini yarı yarıya azaltır.

Ekstra bir önlem olarak, yetişkinlerin yatak odalarında alüminyumdan yapılmış bir yangın merdiveni bulundurun, böylece merdivenler alevler içinde kalırsa dışarı çıkabilirsiniz.

Yanıcı Maddelere Dikkat Edin
Evinizdeki dağınıklığı gidermek, evinizdeki yangın tehlikelerini en aza indirmenin iyi bir yoludur. Eski dergi yığınları veya kullanılmayan giysilerle dolu kutular gibi yanıcı maddelere özellikle dikkat edin. Bu tür şeyleri bodrumdan veya garajdan düzenli olarak temizleyin.

İtfaiye Araçlarının Evinize Ulaşabildiğinden Emin Olun
Oldukça basit görünüyor, ancak birçok insan bunu asla düşünmez. Mülkünüz biraz tenha ise, bir itfaiye aracının mülkünüze giden kapılardan geçip geçemeyeceğini ve araba yolunun bu ağırlık için yeterince sağlam olup olmadığını kontrol edin. Orman yangını mevsiminde, acil durumlarda itfaiyecilerin eve ulaşabilmesi için mülkünüzün kapılarını açık bırakın.

Benzer Yazılar

Villa Yaptırmak İçin En İyi Müteahhiti Seçmek!

Villa Yaptırmak İçin En İyi Müteahhiti Seçmek...

Şansını size mükemmel bir ev için bir vizyon var vardır. Şimdi sorun: bu vizyonu benimsemesi ve en önemlisi, bunu gerçekleştirmeye yardımcı olacak bir inşaatçı bulmak. Neyse ki, şans meselesi değil. Bu yedi adımları izleyin ve daha sizin hayalinizdeki evi ile sona olasıdır – yerine bir baş ağrısı. 1. Arkadaşları, tanıdıkları, ya da iş ortakları – […]

Çelik Konstrüksiyonlu Evler ve Villalar Depremden %85 Daha Az Etkileniyor!

Çelik Konstrüksiyonlu Evler ve Villalar Depre...

İklim değişikliğiyle birlikte doğal afetlerin sayısı her geçen gün artarken, dünya genelinde yaşanan felaketler insanların yaşam alanlarına zarar veriyor. Geleneksel evlerin bu felaketlerde hasar alma olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyen yerli çelik yapı sistemleri ise çelik konstrüksiyonlu evlerin depremlerden %85 daha az etkilendiğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler’in yayımladığı rapora göre, doğal afetler de dahil olmak üzere, […]

Çelik Villa Evler İçin Nasıl İzin Alınır?

Çelik Villa Evler İçin Nasıl İzin Alınır?...

İster bir Çelik Villa yapın isteseniz betonarme bir yapı inşaa edin, tüm yapılar için yetkili mercilerden ruhsat almanız gerekmektedir. Bu izinler büyük şehirlere bağlı yerlerde Belediyelerden, diğer kırsal bölgelerde ise İl Özel İdarelerinden alınmaktadır. Bu izinler için imar kanununun 20. maddesine göre bazı belgeler hazırlanması gerekmektedir. Bu belgeler kabaca şöyledir. İmar durumunu gösterir belge Yapılacak […]