1750'den Fazla "TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL VİLLA MODELLERİ" ile Hizmetinizdeyiz!

Elazığ depremi sonrası Türkiye yaralarını sarmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çelik konstrüksiyon açıklaması sonrası çelik konstrüksyonun ne olduğu merak ediliyor? Çelik konstrüksiyon evler ne kadar dayanıklı? Ayrıntılar haberimizde…

Çelik konstrüksiyon ev nedir? Nasıl yapılır? Çelik evler ne kadar dayanıklı?

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası AFAD tarafın yapılan açıklamada, 45 kişinin sağ kurtarıldığı arama kurtarma çalışmalarının, enkaz altındaki son kişiye de ulaşılmasıyla tamamlandığı, son durumda, deprem bölgesinde hayatını kaybeden kişi sayısının 41’e yükseldiği vurgulandı.

Hasar tespit çalışmalarında, 530 teknik personel ve 5 aracın görev yaptığı belirtilerek, “Şimdiye kadar Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta incelenen 12 bin 829 binadan 279’unun yıkıldığı, 3 bin 77’sinin ağır hasar aldığı, 214’ünün orta ve 4 bin 688’inin az hasarlı olduğu belirlendi. Acil olarak yıkılacak 50 binanın tespit edildiği çalışmalarda, 4 bin 521 binanın ise hasarsız olduğu anlaşıldı.” açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalıcı konutlara onları alacağız

Malatya’nın Doğanyol ilçesinde, ilçe meydanında toplanan vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yıkılan yerlerde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız zemin etütlerini süratle yaptırmak suretiyle buralarda vatandaşlarımızı geçici çadırlardan da kurtarıp hemen çelik konstrüksiyonla inşallah kalıcı konutlarına onları alacağız ve kalıcı konutlarına kavuşturmanın yanında da tabii kendilerinin buralarda özellikle köy, daha doğrusu burası tabii Malatya Büyükşehir olduğu için köy yok, mahalleler var, buralarda da kendilerinin hayvanları var, onlarla ilgili ahırları var, bütün proje çalışmalarını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız yapacak ve ortak bir çalışmayla da inşallah bu yatırımlarımızı kısa zamanda bitirerek sahiplerine teslim edeceğiz.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’deki temaslarının ardından Gambiya’ya geçerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada da, “Çevre Şehircilik bakanımıza talimat verdim. Hemen çelik konstrüksiyondan tek katlı konutlar yapalım ve yanlarına ahırlarını koyalım ve burada yaşayan vatandaşlar hemen evlerine yerleşsinler. Şu an itibariyle Çevre Şehircilik Bakanlığı çalışmayı yoğun bir şekilde başlattı. Zemin etüdü ile inşaatlarımızı yapacağız ve vatandaşın kendi evlerine taşınması fırsatını hazırlayacağız.” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremden etkilenen köylerde Tarımköy Uygulaması’nın hayata geçirilmesi talimatını verdiğini anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi:

“Bu çerçevede Elazığ’ın köylerinde 1000 adet Tarımköy Uygulaması yapacağız. Su basmanına kadar betonarme üzerine de çelik konstrüksiyon yapılar olacak. Bunu köylerimizdeki hasar durumuna göre 20’şer 30’arlı gerçekleştireceğiz. Bunların yanında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderecek ahırları da projelendireceğiz.”

Çelik konstrüksiyon ev nedir?

Çelik konstrüksiyon ya da hafif çelik yapı sistemleri, galveniz paslanmaz saclar kullanılarak yapılan yapılardır. Çelik yapı sistemleri üreten SerVilla firma sahibi ve proje müdürü olarak görev yapan Mimar İdris YAĞMAHAN, “ Çelik konstrüksiyon evlerin birinci derece deprem bölgesine göre statik hesaplamaları yapılır. Galvaniz paslanmaz saclar kullanılarak üretilen evler uzun ömürlüdür.” dedi.

Çelik konstrüksiyon evler ne kadar dayanıklı?

Çelik yapı sistemlerinin dayanıklı olduğunu vurgulayan Mimar İdris YAĞMAHAN bu sistemlerin uzun ömürlü olarak tasarlandığını, çelik konstrüksiyon evlerin betonarme binalara göre depreme dayanıklı olduğunu vurguladı. Çelik konstrüksiyon evlerin ortalama olarak 75 ila 80 yıl kullanılabileceğini ifade eden Mimar İdris YAĞMAHAN evlerin betonarme binalar gibi bakım gerektirmediğini söyledi. Mimar İdris YAĞMAHAN “Betornarme binalar 30 yılın ardından deformasyona uğrar. Sonrasında ise bakım gerektirir. Betorname binalarda dış cephe izolasyonu da yapmanız gerekir. Çelik konstrüksiyon evler bakıma ihtiyaç duymaz. Kendiliğinden izolasyonludur. Yazın serin kışın sıcak olurlar.” Şeklinde konuştu.

Çelik konstrüksüyon evlerin kurulumu ne kadar sürer?

Mimar İdris YAĞMAHAN hafif çelik yapı sistemlerinin kurulum süreleri ile ilgili şöyle konuştu:

“Yapının büyüklüğüne ve kat sayısına göre kurulum süreleri değişiklik gösterebiliyor. Ancak tek katlı evler için ortalama 25 gün dubleks evler için ise ortalama 45 gün sürebilir. Çelik konstrüksiyon evlerin yapımı betonarme binalar gibi uzun sürmüyor. 4 kişilik bir ekip tarafından kurulabiliyor. Evler vidalama yöntemi ile yapılıyor. Bu verdiğim sürelere elektrik su gibi tesisatların kurulumunun bitmesi de dahil. 25-45 gün arasında ev kullanıma hazır oluyor.”

Evlerin sökülebildiğini de söyleyen Mimar İdris YAĞMAHAN ”Çelik konstrüksiyon evler sökülerek başka bir yere de taşınabiliyorlar.” dedi.

Hafif çelik yapı sistemi evlerin maliyeti ne kadar?

Mimar İdris YAĞMAHAN çelik konstrüksiyon evlerin maliyetleri ile ilgili, büyüklükleri, zemin betonu, yer kaplamaları, nakliyesi gibi etkenler hariç; metrekaresinin ortalama 1000 lira ila 1400 lira arasında değiştiğini ifade etti.

SerVilla Anahtar Teslim Villa Sistemleri
Şile Otoban Üzeri Kirazlıdere Mahallesi Kışla Caddesi Havuz Sokak No: 20 / 8 İlhanlar Plaza Kat: 3 Çekmeköy / İstanbul
0216 614 04 34 – 0216 614 04 33
0505 507 04 18 (Mimar İdris YAĞMAHAN)

Benzer Yazılar

Arsa Üzerine Ev Villa İnşa Etmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Arsa Üzerine Ev Villa İnşa Etmek İsteyenlerin...

Sahip olduğunuz bir arsaya ev mi yapmak istiyorsunuz? O zaman uymanız gereken kanuni hükümler ve yapmanız gereken bazı şeyler var. Nereye başvurmalısınız, nereden, ne için izin almalısınız işte bu soruların hepsinin cevabı bu yazımızda Arsa Üzerine Ev Yapma Şartları Nelerdir? Hepimizin hayallerini süsleyen bir ev vardır. Kimimiz pembe panjurlu evler hayal ederiz kimimiz kocaman bahçesi […]

Deprem Riski Çelik Binalara ve Müstakil Ev Villa’ya Talebi Artırdı

Deprem Riski Çelik Binalara ve Müstakil Ev Vi...

İzmir’de, son dönemde yaşanan depremlerin ardından maksimum yutma kapasitesine sahip çelik binalara talep arttı. Özellikle yüksek binalarda daha çok tercih edilen çelik konstrüksiyon, betonarmeye göre pahalı olsa da çok daha uzun ömürlü olması nedeniyle hem yapı firmalarının hem de vatandaşların önceliği oldu. Dünyanın en etkin deprem kuşakları üzerinde yer alan Türkiye’de, son yaşanan Manisa, Elazığ […]

Akıllı Ev Villa Nedir?

Akıllı Ev Villa Nedir?

Bir ev akıllı sıfatını alabilmesi için, birbiri ile haberleşebilen ve uyum içinde çalışabilen aydınlatmalar, perdeler – panjurlar, televizyonlar, klimalar,müzik sistemleri, vb. gibi tüm elektirikli aletlerin tek bir kumanda ve-veya internet üzerinden kontrol edebilen sisteme sahip olması gerekir. Neden akıllı ev villa? Zaman, tasarruf, güvenlik, konfor ve eğlence noktalarında artıları var. Bu artıları kısa kısa açıklayalım. […]