Ev Villa Projeleri
Müstakil Ev Villa Projeleri Planları

sermimar@sermimar.net

İkiz Villa Ne Demektir, Her Arsaya İkiz Ev Yapılabilir Mi?

Kısa bir tanımlama yapmak gerekirse ikiz villa aynı parsel üzerine kurulmuş olan bitişik villalardır.

İkiz villa ne demek ve nasıl yapılıyor gibi soruların cevabını daha iyi kavramak için imar planlarına bakabilir ve görsellerle tanımları pekiştirebilirsiniz. Bu villaların üç tarafı da açık, bir tarafı birbirine yapışıktır. Müstakil villa ise parsel üzerinde 4 tarafı açık bağımsız olacak şekilde tasarlanmıştır.

Apartman hayatından vazgeçmek istiyorsanız ve geniş bir aileniz varsa siz de ikiz villa satın alarak ya da yaptırarak aradığınız hayata kavuşabilirsiniz. İkiz villaların tek tarafından birleşik olan yapısı istediğiniz gibi araziye konumlandırmanızı sağlayacaktır. İkiz villaların görüntüsünü merak ediyorsanız görsellere ve örnek evlere bakarak çok daha iyi anlayabilirsiniz.

İkiz villa satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Müstakil konutlar genellikle şehir merkezinden uzak bir konumda olur. Bu nedenle ulaşım anlamında sorun yaşamayacağınız yerlerde olmalısınız. Sizin için şehir merkezinden uzakta olmak sorun değilse o zaman ikiz villalara bakabilirsiniz. Evinizde en az bir araç olması gerekir. Müstakil villaların bakımıyla bireysel olarak ilgilenmeniz gerekir. Apartman dairesinde yaşamaktan çok daha farklı olan bu durum özellikle ikiz villalar için önemlidir. Çünkü hemen yanınızda yaşayacağınız ev sahipleri ile iyi bir iletişim kurmanız gerekebilir. Bir apartman dairesindeki komşudan çok daha fazla görebileceğiniz özenli davranmanız gerekir. Gürültü, çöplerin atılması, ortak kullanım alanı gibi alanlara titizlikle yaklaşmalı ve aynı özeni komşunuzdan da beklemelisiniz.

İkiz villa ne demek ve nelere dikkat etmek gerekiyor gibi soruların cevaplarından biri de yapım maliyetleridir. Masraflı olabileceği için yapı malzemesine ve bulunduğu konuma dikkat etmeniz gerekir. İkiz villaları genelde büyük aileler de satın alarak yan yana yaşamak isteyebilir. Bahçeli ve kalabalıklardan uzak bir yaşantı sürmek istiyorsanız ikiz villa doğru bir tercih olacaktır. İkiz villalarda havuz ve bahçe gibi alanların nasıl kullanılacağına doğru karar vermeniz önemlidir. Ayrıca imar planında havuzun ve girişlerin nasıl konumlandırılacağı da açıkça belirtilmiş olmalıdır.

Müstakil evde yaşamanın artıları nelerdir?

İkiz villa alacağınız zaman bunun pek çok artısını da beraberinde göreceksiniz. Çocuklu aileler için özgür bir yaşam alanı arayanlar için ikiz villa son derece ideal olacaktır. Ailenizle, çocuklarınızla, kalabalık ailenizle yaşayabileceğiniz rahat bir ev ortamı sunacaktır. Gürültü sıkıntısı olmayan ikiz villalarda bahçe alanına da sahip olacağınız için yeşillik içerisinde huzurla yaşayabileceksiniz. Otopark sorunu da özellikle kalabalık şehirler ve muhitler için önemli bir sorundur. Ancak bir villada yaşarken kendinize ait otopark alanına sahip olacağınız için bu konuda sorun yaşamayacaksınız.

İkiz villa ne demek ve yapım aşamasında nelere dikkat edilmelidir gibi teknik konuları bağlı olduğunuz belediyenin yapı işleri biriminden de öğrenebilir ve bu şekilde imara başlayabilirsiniz.