1750'den Fazla "TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL VİLLA MODELLERİ" ile Hizmetinizdeyiz!

Arsa almayı düşünen ziyaretçilerimiz için küçük bir takip listesi hazırlamayı düşündük.

Titiz bir ön denetim, size satılık arsa ararken adımlarınızı gönül rahatlığıyla atabilme imkanı verecektir:

• Bir arazinin arsa olarak kullanılabilmesi için belediyelerin hazırladıkları imar uygulaması alanına dahil edilmiş olması gerekir.

• Arsanızı yaşam alanı mı, ticari alan ya da tarım alanı mı olarak kullanacaksınız, yoksa yatırım amaçlı bir alım yapmak mı istiyorsunuz? Seçimlerinizi önceden net olarak belirlemeli ve bu seçimleriniz doğrultusunda bir yol izlemelisiniz.

• Fiyatlandırma ölçütünü belirleyen en önemli kriter arsanın imar durumudur. Arsa değeri, kaç kat imarlı olduğu, ticari mi yoksa konut imarlı mı olduğu gibi çeşitli vasıf ve niteliklere bağlıdır ve tüm bu bilgiler arsanın imar durumunu gösteren belgede bulunur.

• Tapunun kime ait olduğunu bilmeden kesinlikle arsa satın almamalısınız.

• İlgilendiğiniz arsa ağaçlık bir bölgedeyse, belediyeden edindiğiniz bilgiyle yetinmemenizi, arsanın bulunduğu arazinin orman alanı statüsünde olup olmadığını Orman Müdürlüğüne başvurarak öğrenmenizi tavsiye ederiz. Aynı risk, bölgenin hazine arazisi olabileceği, tarihi sit alanı olarak ayrılmış olabileceği olasılıkları yolunda da geçerlidir. Bu bilgiler belediyenin elinde bulunmayabilir ve tapuya şerh düşülmemiş olabilir.

• Zeminin yapılaşmaya uygunluğu ekonomik açıdan önem taşıdığı gibi, kaygan zeminin bina yapımına elvermemesi de olasıdır. Zemin kayalık ise bu -depreme dayanıklılık açısından artı puan olmakla birlikte- kazı maliyetleri yoluyla ekonomik yük getirebilir.

• İlgilendiğiniz arsanın değerini komşu arsaların halihazırdaki değerleriyle karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Arsalar konusunda uzman bir kişinin görüşleri de size bu yolda büyük fayda sağlayacaktır.

Benzer Yazılar

Depreme Dayanıklı Villa Özellikleri

Depreme Dayanıklı Villa Özellikleri

Türkiye deprem kuşakları üzerinde yer alan ve yüksek risk taşıyan bir konumda bulunması sebebiyle inşa edilen yapıların kesinlikle depreme dayanıklı villa ve evlerin yapılması gerekmektedir. Depreme dayanıklı bu yapılara verilen genel isim sismik tasarımdır. Tüm deprem şartlarına karşı gelişebilecek durumlara yönelik üzerine düşünülerek oluşturulan bu sismik yapılar depremleri hasarsız ve can kaybı olmadan atlatmada etkili […]

Balıkesir Gemlik Belediyesi Köy Evleri Projesi (Plan ve 3D Görüntüler)

Balıkesir Gemlik Belediyesi Köy Evleri Projes...

Gemlik ilçesi, Marmara Bölgesindeki hızlı sanayileşme ve ticaret hacminin ihtiyacı olan deniz yolu taşımacılığının en önemli liman kentlerinden biridir. İlçe Gemlik Körfezinin coğrafi konumu itibariyle Kuzeybatı Anadolu’nun deniz yolu taşımacılık ihtiyacına cevap veren bir yerdedir. İstanbul, Bursa, İzmit kesişimindeki limanların bölgede lojistik üs oluşturması ve ülkemizin 4.büyük serbest bölgesinin Gemlik’te bulunması ilçenin hızlı bir şekilde […]

Villalarda Kullandığımız Siding (Yalı Baskı)

Villalarda Kullandığımız Siding (Yalı Baskı)...

Siding (yalı baskı) Hakkında Merak Ettikleriniz Siding (yalı baskı), ısıya ve suya dayanıklı bir dış cephe kaplama sistemidir.Ülkemizde de kullanımı hızla artmaktadır. Ülkemizde kullanılan sidingin vinil, ahşap, fiber, kompozit, alüminyum, xps gibi çeşitleri mevcuttur. En yaygın olanı son 4-5 yıldır kullanılmakta olan Vinil Siding’dir. Ülkemizde bu malzemelerin yerli ve ithal olanlarını temin edebilirsiniz. alosiding.com size […]