1750'den Fazla "TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL VİLLA MODELLERİ" ile Hizmetinizdeyiz!

Köy sınırları içersinde ve köy yerleşik alanı dışında inşaat yapabilmeniz için Ruhsat veya Yapı İzin Belgesi almanız gereklidir.

Bu nedenle inşaata başlamadan önce İlgili İl Özel İdaresinden “İmar Durumu” almanız gereklidir. İmar durumu için gerekli belgeler evraklar nelerdir.

– İmar durum dilekçesi
– Nüfus Cüzdanı fotokopisi
– Harita Plan Örneği
– Güncel Tapu Kayıt Sureti

Yukarıdaki evraklar tamamlandıktan sonra İl Özel İdaresine imar durum başvurusu yapmanız gereklidir. Harita Plan Örneği ilgili kadastro Müdürlüğünden, Tapu Kayıt Suretini ise ilgili Tapu Müdürlüğünden almanız gereklidir.

Başvurunuz karşılığında size İmar Durumu düzenlenecek olup, tarafınıza ulaşan imar durumuna göre proje çizdirmeniz yada mevcut tip projelerinden bir tanesini seçmeniz gereklidir. Yeni yapılacak konutlar için ilgili İl Özel idarelerinde tip projeler bulunabilmektedir. Eğer arsanızın durumu uygun olmak koşulu ile tip projeye sadık kalmak şartıyla inşaata başlayabilirsiniz. Eğer bu tip projelere uymak istemez yada daha değişik proje yapmak isterseniz Serbest Çalışan Mimar-Mühendis ile irtibata geçerek istediğiniz şekilde proje çizdirebilirsiniz.

Köylerde izin alınmaksızın yapılan yapıların muhtarlıkça, İlgili İl Özel İdaresi’ne bildirilmeleri zorunlu olup buna uymayan muhtarlıklar ve izinsiz inşaat sahipleri hakkında cezai işlem uygulanabilmektedir.

Proje çizdirilme aşamasında iki türlü durum söz konusudur. “Muhtarlık İznine Tabi” yada “Ruhsata Tabi Olma” durumu. Her iki durum için farklı uygulamalar söz konusudur.

Benzer Yazılar

Villa Müstakil Evlerde Bodrum Kat Yapmak veya Yapmamak…

Villa Müstakil Evlerde Bodrum Kat Yapmak veya...

Villa projelerinde son zamanlarda sıkça sorulan sorular kısmında dikkatimizi çeken bir hususu dile getirmek istiyorum. Ne hikmetse villa projelerinde apartman projelerinden olsa gerek her zaman bodrum kat talebi alıyoruz. Sanıyorum Türk Milleti olarak ihtiyaçtan öte ön yargı olsa gerek. Bu makalemizde asıl amacımız villa projelerinde bodrum kat talebinde bulunan müşterilerimize fikir verebilir, belki bazı müşterilerimiin […]

SerVilla Çelik Villa – Hafif Çelik Villalar

SerVilla Çelik Villa – Hafif Çelik Vill...

Kullanım alanları geleneksel sistemli konutlara göre %7-10 daha fazladır. Hızlı ve güvenilir bir yapı sistemine sahip olmalarından dolayı imarlı arsası olanlar, yükleniciler ve kooperatifler için yapı sigortasına ve mortgage konut kredi sistemine en uygun evlerdir. Çevrecidir. Prefabrik değil, uzun ömürlü, konfor standardı yüksek, kalıcı konutlardır. Ulusal ve uluslararası tüm yapı şartnamelerine uygundur. Depreme en dayanıklı […]

Çelik Ev İmalatı ve Çelik Villa Avantajları

Çelik Ev İmalatı ve Çelik Villa Avantajları...

Çelik Yapı Nedir? Hafif çelik yapı teknolojisi, çelik ev yapı elemanlarının galvanize çelikten, soğuk şekillendirme yöntemiyle üretildiği bir yapım sistemidir. Ön imalatın fabrika ortamında ve otomatik makine hatlarında gerçekleştirilmesi sayesinde, insan faktörü ile oluşabilecek hatalar en aza indirgenmiştir. ÇELİK EVLERİN AVANTAJLARI Hafif çelik teknolojisi ile üretilen binaların diğer avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilir; 1- Uzun ömürlü, […]